Rehabilitacja


Ruchowa i społeczna
Rehabilitacja ruchowa polega na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych, dostosowanych do możliwości fizycznych uczestników. Ćwiczenia poprawiają sprawność ruchową i aktywizują organizm do walki ze zmęczeniem.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki od 16.00 do 18.00 i w środa od 16:00 do 18:00, w sali za świetlicą II-go Liceum im. Mikołaja Kopernika (Mielec, ul. Żeromskiego 28). Grupa liczy od kilku do kilkunastu osób.
Zapraszamy także na rehabilitację ruchową na basenie Zajęcia rehabilitacji ruchowej dofinansowane są ze środków PFRON

Domowa
W 2014r. w ramach realizowanych zadań prowadzona jest rehabilitacja domowa.
W ramach projektu „POMÓŻMY SAMI SOBIE’’– rehabilitacja ruchowa i społeczna chorych na SM prowadzona jest przez cały rok przy łóżku chorego.  
Rehabilitacja domowa skierowane jest do tych z Państwa, którzy:

  • są chorzy na SM,
  • posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie z ZUS o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji). Rehabilitacja domowa prowadzona jest dla osób, które nie mogą dotrzeć na rehabilitację grupową, do placówek udzielających świadczeń w warunkach ambulatoryjnych, a wymagają fizjoterapii.

Rehabilitacja domowa prowadzona będzie w ramach projektu dofinansowanego ze środków PFRON.

Masaż
Celem prowadzonego masażu jest poprawa wydolności krążeniowo-naczyniowej, przeciwdziałanie utracie siły mięśniowej i zanikom mięśni, relaksacja, łagodzenie bolesnych dolegliwości i ogólne poprawienie sprawności ruchowej organizmu.

Basen
Pływanie w basenie znacznie poprawia układ krążenia, gdyż cały organizm zostaje równomiernie dotleniony, zaś serce pracuje miarowo. Ponadto angażuje najważniejsze mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Kąpiel wzmacnia mięśnie brzucha i grzbietu zmniejsza bóle kręgosłupa,. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ zwiększa pojemność życiową płuc i wzmacnia mięśnie oddechowe. Służy także rozluźnieniu i odprężeniu
Członkowie Stowarzyszenia mogą bezpłatnie korzystać z basenu MOSiR w soboty od godz. 12:00 - 13:00 przy ul. Powstańców Warszawy 2 .
W zajęciach mogą uczestniczyć osoby poruszające się na wózkach , ponieważ basen jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach.


Z rehabilitacji można korzystać również w:
Chorzy na stwardnienie rozsiane mogą korzystać, kilkutygodniowej rehabilitacji w dwóch, w   pełni wyspecjalizowanych i dostosowanych do ich potrzeb ośrodkach:

KOMR w DĄBKU – Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM)  (aktualna strona: www.komrdabek.pl)

BORNE SULINOWO – Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II  (aktualna strona: www.centrumsm.eu )
Stowarzyszenie pokrywa koszty rehabilitacji osobom, które przystąpiły do PliR, posiadające środki z 1% podatku na subkontach z przeznaczeniem n

 

Rehabilitacja Domowa

 

W 2014r. w ramach realizowanych projektów prowadzona będzie rehabilitacja domowa i rehabilitacja grupowa oraz hydroterapia.

 

W ramach projektu ";Pomóżmy Sami Sobie” "; usprawnianie ruchowe i społeczne chorych na SM zabiegi prowadzimy przez cały rok.

 

Zabiegi rehabilitacji domowej skierowane są do tych z Państwa, którzy:

-; są chorzy na SM,

-; posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie z ZUS o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji),

-; mają zaświadczenie od lekarza na rehabilitację w warunkach domowych,

 

Rehabilitacja domowa, grupowa i hydrotwrapia prowadzona będzie w ramach projektów dofinansowanych ze środków PFRON i środki Gminy Miejskiej Mielec.

 

Rehabilitacja domowa prowadzona jest dla osób, które nie mogą dotrzeć do placówek udzielających świadczeń w warunkach ambulatoryjnych, a wymagają fizjoterapii.

Czas trwania: od  1 do 6 godz. tygodniowo

 

W ramach rehabilitacji domowej odbywa się:

-; praca specjalisty ds. rehabilitacji  - wstępne, ustalenie programu usprawniania, kontrola postępu rehabilitacji, przeprowadzenie końcowej oceny terapii,

- praca fizjoterapeuty, 

-; badanie funkcjonalne pacjenta, realizowanie indywidualnego programu w domu chorego, nauka samoobsługi i niezależności od otoczenia, szkolenie rodziny w wykonywaniu ćwiczeń.

 

Aby skorzystać z rehabilitacji w warunkach domowych wymagane jest zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu/neurologa z wypisanym rozpoznaniem i zaznaczeniem, że wymagana jest stała rehabilitacja w domu pacjenta.

 

Prowadzone przez nasze stowarzyszenie działania stwarzają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, umożliwiają poprawę warunków życiowych i zdrowotnych, a przede wszystkim integrują osoby ze stwardnieniem rozsianym ze społeczeństwem.

 

Proponuję wejść na str "PTSR Warszawa".